SK Nusle Praha 4

13. TJ Sokol Řepy 0 0:0 0

Zdravá výživa

ZDRAVÁ VÝŽIVA PRO NAŠE MLADÉ SPORTOVCE

Doporučená denní dávka pitného režimu je 2 až 2,5 litru tekutin (tekutinami se myslí i polévka, ovoce, zelenina a veškeré produkty, které obsahují vodu, mléko není tekutina, ale poživatina).

Co tedy pít ? Nejlépe čistou vodu, stolní či z kohoutku. Pokud je voda z kohoutku a je možnost, tak spíš přefiltrovanou, občas možno dochutit sirupem (Bio), při větší zátěži možno použít iontový nápoj, nepít každý den.

Džusy : nejlépe čerstvě lisované nebo 100% jablko, pomeranč, hruška, ananas v žádném případě nektar nebo multivitamin. Džusy ředíme vodou v poměru 1:1. Maximálně 3 dcl džusu denně.

Čaje : ovocné a bylinkové, jakéhokoliv druhu denně max. ½ L. Pokud možno měnit druhy po 2 týdnech. Pokud sladit, tak zásadně medem nebo třtinovým cukrem – ale opatrně se sladěním.

Co nepít : Coca cola, Fanta, Sprite, Kofola……a jiné limonády

Co nepít : limonády – obvykle obsahují zdravotně riziková umělá barviva i příchutě a chemické konzervační látky. Jinými slovy, je to roztok toho nejhoršího, co si lze v oblasti nápojů představit.

Základní problém všech limonád a slazených nápojů spočívá v mimořádně velkém obsahu jednoduchých cukrů, tímto ale nekončí! Jednoduché cukry, jako jsou disacharid sacharóza a vysokofruktózový sirup, spolu s kyselinou fosforečnou porušují metabolismus, způsobují ukládání tuků, ohrožují játra a poškozují zubní sklovinu, což je příčinou nadměrného kažení zubů.

Potraviny vhodné pro děti

Ovoce – borůvky,maliny, jahody- největší antioxidant, jablka (kyselé), broskve, švestky,

Banány, hrušky – sladké, meloun, hroznové víno, jižní citrusové plody – nevhodné pro děti trpící nadváhou.

Sušené ovoce vhodné, ale pozor na množství, z důvodu většího množství cukru.

Zelenina – mrkev, celer, petržel, karotka,brokolice- nejlépe syrová nebo lehce dušená či spařená, jakýkoliv druh zelí, rajčata – antioxidant, paprika – nejvíce vitamínu C, zázračná zelenina cibule, česnek,křen

Jakákoliv zavařená zelenina, nevhodné – při zpracování se znehodnocují stopové prvky, minerály, vitamíny.

Maso - vhodné lehce stravitelné – kuřecí – (když pečené, tak pouze bez kůže- důvodem je hromadění antibiotik na kůži zvířete, i vývary vždy bez kůže), krůtí, králičí, občas zvěřina, ryby mořské – losos, pangais, makrela, sardinka, ryby sladkovodní – štika, pstruh z horních toků řek, občas hovězí

Nevhodné – husí, kachní, žralok, úhoř, vepřové prorostlé – slanina

Uzeniny - vhodné - dušená šunka – krůtí nebo kuřecí, uherský salám – pravý, parmská šunka a prossutto v malém množství – větší obsah soli

Pokud možno bio uzeniny(větší obsah masa v produktu, minimální množství konzervantů než u konvenčních potravin)

Nevhodné – párky, klobásy, veškeré vepřové salámy, vnitřnosti (držky, tlačenka, jiternice, prejt), jakékoliv maso smažené v trojobalu, nevhodné smažení ve fritéze!!

Těstoviny - vhodný jakýkoliv druh, ale pokud možno celozrnné 2x v týdnu

Brambory - vařené, vařené ve slupce, pečené pouze v alobalu, občas i bramb. kaše

Nevhodné: smažené brambory ve fritéze či na pánvi, vůbec né hranolky – mrtvé jídlo

Rýže - Basmati, indická,